Co to jest współuzależnienie? Od jakiegoś czasu uzależnienie od alkoholu nazywa się ” chorobą rodzinną”. Oznacza to, że konsekwencje picia jednej osoby dotykają wszystkich członków rodziny, każda osoba ma swój czynny udział w podtrzymywaniu destrukcyjnych stosunków w tej rodzinie ,wynikających bezpośrednio z alkoholizmu jednej z osób. ( Brown, 1922).
Do określenia zjawisk charakteryzujących funkcjonowanie osób bliskich alkoholikowi używa się terminu współuzależnienia. Korzysta się z niego do opisu często obserwowanej u żon alkoholików obsesyjnej koncentracji na alkoholizmie męża, uniemożliwiającej angażowanie się w inne ważne sprawy w życiu i prowadzącej do zaniedbywania własnych potrzeb.
Do zjawisk charakteryzujących współuzależnienie należą:
- obsesyjna kontrola innych,
- obsesyjne pomaganie,
- obsesyjne opiekowanie się,
- niskie poczucie własnej wartości graniczące z nienawiścią do siebie,
- duże nasilenie złości i poczucia winy,
- silna zależność od określonych ludzi,
- duża tolerancja na nieprawidłowości w związku z drugim człowiekiem,
- koncentracja na innych , z równoczesnym zaniedbywaniem siebie,
- zaburzenia komunikacji,
- problemy seksualne.
Wciąż jest otwarta dyskusja na temat tego czy współuzależnienie jest chorobą, czy też stanowi rezultat przystosowania się do życia z alkoholikiem, czy też jest zaburzeniem osobowości. Bez względu na to jak będziemy traktowali współuzależnienie – pojęcie to obejmuje zjawiska, które są niekorzystne dla zdrowia psychicznego partnera alkoholika, od których nie potrafi się ona uwolnić i które grają dużą rolę w nieświadomym ” ułatwianiu” picia alkoholikowi. Termin współuzależnienie opisuje więc zjawiska, które wymagają zmiany i których dotyczy proces pomocy psychologicznej.
Współuzależnienie, nie dotyczy tylko żon alkoholików ale wszystkie bliskie osoby żyjące z osobą nadużywającą alkoholu. Nie dotyczy też ono tylko uzależnienia od alkoholu ale również i innych uzależnień.