Czym kierować się przy wyborze ośrodka?

W momencie jak osoba uzależniona lub jej bliscy zaczynają zdawać sobie sprawę jak poważną i niebezpieczną, (śmiertelną) chorobą jest uzależnienie zaczynają szukać pomocy, ratunku. Często pojawiają się pytania jaki ośrodek wybrać, aby leczenie przyniosło efekty, aby osiągnąć sukces?

Kluczową jest informacja czy jest to Ośrodek działający legalnie, czyli czy jest zarejestrowanym podmiotem leczniczym. Leczenie osób uzależnionych, zgodnie z polskim prawem może odbywać się wyłącznie w publicznych bądź niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Inaczej mówiąc, w zarejestrowanym Podmiocie Leczniczym. Wyszukiwarka podmiotów prowadzących działalność leczniczą znajduje się na stronach Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą

To od Was zależy czy wybierzecie miejsce, w którym otrzymacie profesjonalną pomoc czy pojedziecie na pozostające poza jakąkolwiek kontrolą wczasy.

Z kolei weźcie pod uwagę warunki w jakich będziecie mieszkać. Pokoje z łazienkami to standard, który zapewni spokój i wygodę osobie uzależnionej.  W chwili przyjazdu do Ośrodka, osoba uzależniona nie potrafi radzić sobie z emocjami, głód alkoholu czy innych środków zmieniających nastrój powoduje rozdrażnienie, rozchwianie emocjonalne, dlatego tak ważne jest aby w czasie terapii zapewnić dogodne warunki bytowe, które ułatwią wyciszenie i zagwarantują dobrą atmosferę do pracy.

Istotnym czynnikiem przy wyborze ośrodka jest kadra prowadząca terapię,  ilu jest terapeutów, psychologów prowadzących terapię grupową czy też rozmowy indywidualne. Uzależnienie jest chorobą demokratyczną, zachorować może każdy, ale nie każdy terapeuta czy psycholog odpowiedni jest dla każdego pacjenta dlatego w Ośrodku powinien  być zespół stworzony z wielu fachowców, aby osoba , która ma problem mogła sobie wybrać terapeutę prowadzącego. Ma to znaczący wpływ na prawidłowy przebieg terapii.

Ponadto sprawdźcie program terapii, program dnia. Terapia jest procesem, w którym oprócz utrzymania abstynencji powinno zmienić się myślenie , zachowanie osoby uzależnionej dlatego pobyt na terapii w zależności od uzależnienia powinien trwać od 6-8 tygodni. Nie dlatego Ministerstwo Zdrowia zaleca tyle trwające leczenie, że lubi wyrzucać pieniądze. To powinno każdemu dać powód do myślenia. Bardzo ważny jest plan dnia w Ośrodku, czy są to 3 godziny zajęć a potem tylko relaks?  Oczywiście to od Was, zależy czy Chcecie zmienić i zmienicie swoje życie.

Zapomniałam o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy – odpłatności za terapię. W Polsce każdemu obywatelowi przysługuje bezpłatne leczenie uzależnienia bez względu na to czy jest ubezpieczony czy nie.   Jeżeli jednak ośrodek wyczerpał limit umowy z NFZ lub oferuje dodatkowe odpłatne usługi nie objęte kontraktem z NFZ, to istotna jest relacja ceny do jakości. Większość z nas kupujących chciałaby produkt czy usługę kupić jak najtaniej, natomiast ten kto sprzedaje chciałby swój towar czy usługę sprzedać za jak najwyższą cenę. Dzwoniąc, do Ośrodka nie mamy żadnego pojęcia o wysokości opłaty za terapię. Nie wiemy czego możemy się spodziewać. Dla niektórych osób cena jest podstawowym kryterium wyboru Ośrodka, ale zastanówcie się, czy jest to najważniejsze. Dopytajcie podczas rozmowy co jest w tzw. pakiecie oferty, czy badania lekarskie są w ramach ceny?,  czy pokój jest z łazienką, czy opłata np. za oferowane atrakcje jest w ramach „pakietu”?,. Nie bójcie się pytać. Czy z bolącym zębem pójdziesz do kowala bo taniej czy stomatologa?, a może sam sobie będziesz chciał złagodzić ból.

 Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów.

Małgosia