Dopalacze to środki chemiczne lub mieszanki substancji o działaniu psychoaktywnym. Środki te nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami dotyczącymi przeciwdziałania narkomanii.
Odbiorcami substancji są głównie młodzi ludzie w wieku od 15 do 25 lat. To grupa najbardziej podatna na eksperymenty i poszukiwanie nowych doznań. Gdy dopalacze weszły na polski rynek, najpierw dostępne były w internecie, jednak w 2008 roku otwarto ok. 30 punktów, w których te specyfiki były dostępne w legalnej sprzedaży. Oferowano wówczas ponad 1500 odmian tych substancji. Ich popularność niebezpiecznie wzrosła.
Dopalacze sprzedaje się pod postacią:
- pigułek psychodelicznych,
- pigułek euforyzujących,
- pigułek energetycznych,
- soli (podobne do amfetaminy),
- ziół.
Choć World Wide Suplement Importer utrzymuje, że dopalacze dają możliwość zażywania substancji o znanym składzie i pochodzeniu, nie nagłaśnia się faktu, że mają one ogromny wpływ na układ nerwowy. Dopalacze wywołują zaburzenia depresyjne, a niejednokrotnie doprowadzają do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Substancje te mają także negatywny wpływ na układ krążenia czy funkcjonowanie wątroby.
Wyjątkowo niebezpieczne jest łączenie spożywania dopalaczy z alkoholem. Takie połączenie może spowodować porażenie ośrodka oddechowego, ośrodka krążenia, a także nagłe skoki ciśnienia prowadzące do nieprzytomności, udaru mózgu czy zawału serca.
Leczenie uzależnienia od dopalaczy
To uzależnienie ma podobne konsekwencje psychologiczne i społeczne jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Leczenie powinno zacząć się od przerwania zażywania substancji oraz detoksykacji. Następnie prowadzona jest terapia, która może odbywać się w tych samych placówkach, co leczenie uzależnienia od alkoholu, hazardu czy narkotyków.