3 lutego 2016
Comments off

Uzależnienie od Internetu i gier komputerowych jest to trzecie uzależnienie behawioralne,  które omawiamy . Internet kiedyś środek komunikacji dostępny nielicznym wybrańcom, dziś zadomowił się u nas na stałe. Wykorzystujemy go do wyszukiwania różnorodnych informacji, kontaktowania się z przyjaciółmi, ze współpracownikami, do zakupów. Generalnie jest to medium masowe, z którego zasobów korzystają wszyscy, jednak specjalnie podatne na Internet jest pokolenie określane mianem generacji Y czy Millenium Kids (dzieci tysiąclecia). Zalicza się do niego osoby urodzone po 1980 roku, wychowywane na przekazie telewizyjnym, które z znacznym stopniu uodporniły się na jego siłę perswazyjną.

Oprócz masy pozytywnych cech internetu (m.in. brak granic, łatwość kontaktu z osobami, które dzieli od użytkownika duża odległość geograficzna, dostępność danych, których dawniej trzeba było szukać godzinami w bibliotekach itp.) jest też ta strona ciemna. Sieć stała się skrzynką kontaktową dla osób parających się działalnością zakazaną prawem, choć by taką jak handel dziećmi. Najwięcej emocji budzi zaś powszechny dostęp do pornografii. Jeżeli dołączymy do tego możliwość niekontrolowanych rozmów, wszechobecną w Internecie przemoc, to staje się to poważnym problemem dla ludzi młodych. Obszerne i różnorodne przestrzenie Internetu są tak atrakcyjne i absorbujące, że skłaniają ludzi do intensywnego korzystania z sieci. Siedzenie przed komputerem niezliczonej ilości godzin, powoduje określone konsekwencje przede wszystkim uzależnienie od Internetu. Zaburzenie to charakteryzuje się tym, że osoby uzależnione popadają w podobne do narkotycznych „ciągi”. Sprawdzenie skrzynki pocztowej czy też bardzo popularnego portalu społecznościowego, staje się pretekstem do długotrwałej, często bezcelowej wędrówki po Sieci. Pozbawieni dostępu do komputera przeżywają stany identyczne z zespołem abstynenckim, są pobudzeni, cierpią na zaburzenia snu, popadają w stany depresyjne, bywają agresywni, fantazjują na temat Internetu. W celu osiągnięcia satysfakcji muszą spędzać w Sieci coraz więcej czasu1. Odrębnym choć stricte związanym z Internetem problemem są interaktywne gry, dzięki którym można stworzyć sobie zupełnie nowy świat – świat lepszy, bez problemów dnia codziennego, bez prawdziwej rodziny, bez szkoły. Właściwie można stać się tym, kim tylko się chce. Komputer można traktować jako partnera do gry, który nigdy się nie męczy i poniekąd tylko czeka aż go uruchomimy i przejdziemy w wirtualny świat. Te wielostronne cechy gier budzą niepokój pedagogów, psychologów i psychiatrów.

Coraz więcej młodzieży zgłasza problemy z uzależnieniem od komputera, Internetu bądź gier komputerowych. Terapeuci zajmujący się uzależnieniem od Internetu, wskazują podobieństwa między nadmiernym przebywaniem w sieci a zaburzeniami z grupy uzależnień. Biorąc pod uwagę z kolei cechy rozpoznawcze np. uzależnienia od hazardu ze zjawiskami towarzyszącymi nadmiernego korzystania z Internetu, można znaleźć wiele elementów podobnych. W obu przypadkach mamy do czynienia z często powtarzającym się uprawianiem danej czynności, która przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i przede wszystkim rodzinnych.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, uzależnienie od Internetu możemy podzielić na fazy.

– Faza pierwsza, zwana „zaangażowaniem” to faza uzależnienia zaczyna się od zapoznania z Internetem. Człowiek poznaje jego możliwości. Nawiązywanie pierwszych, nowych kontaktów poprzez Internet na początku wyzwala euforię, w późniejszym okresie zaś powoduje spokój.

– Faza druga, „zastępowania”. Ta faza uzależnienia polega na tym, że silne odczucia są zastępowane przez zwykłą redukcję dyskomfortu. Internauta czuje potrzebę kontynuowania kontaktów zawartych w sieci dla zachowania równowagi życiowej, która daje mu ulgę. Zaczyna wchodzić we wspólnotę internetową, rezygnuje z osób, rzeczy, które dotąd były częścią życia.

-Trzecią fazą uzależnienia od Internetu jest faza „ucieczki”. Ta faza charakteryzuje się tym, że pogłębia się uzależnienie. Osoba uzależniona chce i potrzebuje coraz większej ilości Internetu. Następuje całkowita ucieczka od świata realnego.

Terapia osób uzależnionych od Internetu jest bardzo trudna. Technologia ciągle się rozwija. Obecnie żadna firma nie obędzie się bez komputera podłączonego do sieci, co utrudnia utrzymanie abstynencji komputerowej. Według terapeutów, którzy zajmują się problemem uzależnienia od komputera bądź Internetu terapia polega na stopniowym ustalaniu ram zaangażowania w Sieci. Należy z klientem wyznaczyć liczbę godzin spędzanych w sieci, zawęzić obszar stron WWW, po których klient będzie się poruszał, określić interesujące go tematy. Najważniejsze jest trzymanie się tego planu ponieważ każde rozluźnienie oznacza nawrót choroby.