Głównym składnikiem marihuany który powoduje stan odurzenia, jest THC (tetrahydrokannabinol), którego ilość w zależności od gatunku konopi, może wahać się od 1% w najsłabszych odmianach do nawet 25% w odmianach najmocniejszych. Marihuana głównie używana jest w postaci suszu (tzw. „skuna”) i palona. Może być też pod postacią haszyszu (utwardzonego oleju konopnego), który też się pali. Wg raportu UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime) z 2010 roku pokazuje, że na świecie przybliżone spożycie marihuany przez ludzi w wieku od 15-64 lat sięga 2,9%-4,3% ogólnej populacji (ok.129-191mln osób) z tym że w Europie ten współczynnik oszacowano na poziomie 7,7%
W krótkim czasie po przyjęciu THC oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy powodując umiarkowane zaburzenia percepcji, euforię oraz poczucie głębokiego relaksu. Pobudzenie receptorów CB1 obecnych w strukturach związanych z kontrolą pobierania pokarmu oraz w jądrze półleżącym przegrody powoduje zwiększenie łaknienia i motywacji do jedzenia.
Efekty doświadczane po spożyciu marihuany są indywidualne i zależne od ilości, rodzaju oraz jakości surowca, sposobu przyjmowania, a także genów, organizmu czy ogólnej sytuacji. Najczęstsze z nich, to: polepszenie nastroju, euforia, tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej, pobudzenie wyobraźni, „otwarcie zmysłów”, wzmocnienie percepcji, wzmożona wrażliwość na bodźce, osłabienie koncentracji, zaburzenia w percepcji czasu, zwiększone łaknienie oraz spadek aktywności fizycznej. Choć stosowanie marihuany nie prowadzi do uzależnienia fizycznego, może doprowadzić do uzależnienia psychicznego.
Współczesne odmiany marihuany ze względu na duże stężenie THC, prawdopodobnie prowadzą u osób o pewnym szczególnym genotypie do stanów psychotycznych lub nawet do schizofrenii, jednak tylko w przypadkach, gdy marihuana jest nadużywana1. U większości osób używających marihuany wystąpił tzw. syndrom amotywacyjny, który objawia się otępieniem, apatią, upośledzeniem poznawczym, zaburzeniami pamięci oraz brakiem zainteresowania własnym wyglądem i osiąganiem przyjętych celów.