Kiedy kobiety podejmują decyzję o leczeniu, okazuje się, że mają wiele sekretów do przepracowania i wiele bolesnych strat do odżałowania, które z dużą trudnością, niepokojem i wstydem – nieraz po długim czasie i nabraniu zaufania do terapeuty – ujawniają się. Sekrety i straty dotyczą bardzo często przeszłości seksualnej, krzywd, przemocy, zranień kobiecości i macierzyństwa, zaniedbania, wykorzystania emocjonalnego i seksualnego, odrzucenia emocjonalnego przez matkę, maltretowania, osamotnienia czy porzucenia.Oddane do adopcji dziecko, pozbawienie praw rodzicielskich, okołoporodowa strata dziecka, poronienia samoistne, aborcja, a także …… znienawidzone macierzyństwo – to bolesne, głęboko skrywane , toksyczne sekrety. Bywa, że nieujawnienie tych głęboko raniących doświadczeń spowodowane jest ukrytym lękiem przed odrzuceniem i potępieniem, a niekiedy paraliżującym poczuciem winy i złości skierowanym przeciwko samej siebie. Prace terapeutyczne często skupiają się wokół pełnego przeżywania żalu po stracie oraz przebaczenia sobie, krzywdzicielom, obserwatorom dramatu i losowi. Jest to trudny i bolesny proces, jednak owocuje on tym, że kobiety stają się bardziej odporne na manipulacje oraz nabierają umiejętności i mocy w bronieniu się przed rolą ofiary i osoby destrukcyjnie zależnej. z poczuciem własnej wartości.
Okoliczności, w których dochodzi do nawrotów picia u kobiet różnią się od męskich ” wyzwalaczy ” nawrotów. Są one często związane z odczuciami pochodzącymi z ciała np. napięciem przedmenstuacyjnym czy menopauzą ( hormonalnie sterowaną huśtawką nastrojów ), oraz z przeżywaniem akceptacji bądź odrzuceniem ciała, co silnie wiąże się u nich z poczuciem własnej wartości. Inne są także reakcje otoczenia na nawroty picia u kobiet i mężczyzn po leczeniu.
Kobiety pijące częściej pogłębiają swoją zależność od mężczyzn, co utrudnia im po przebytym leczeniu pomyślne kontynuowanie procesu zdrowienia. Mężczyźni częściej ” pomagają ” trzeźwiejącym kobietom proponując im rodzaj dalszej zależności od siebie, a niejednokrotnie wykorzystanie emocjonalne i seksualne.
Trudności kobiet w pierwszym okresie zdrowienia różnią się od tych, z jakimi zmagają się wówczas mężczyźni. Trzeźwiejące kobiety często padają ofiarą trzeźwiejących mężczyzn wchodząc z nimi w ” pijane związki „, co bywa powodem nawrotów picia. Dlatego konieczne są grupy wsparcia dla kobiet. Pomoc udzielana kobietom przez kobiety w budowaniu trzeźwości jest nieodzowna, stwarza im większe szanse znalezienia realistycznego modelu kobiecości. Pomaga też w odkryciu w drugiej kobiecie wspierającej siostry, a nie tylko raniącej rywalki.
Dla pomyślnego przebiegu zdrowienia kobiety potrzebują także pomocy w uwolnieniu się z zależności od mężczyzn. Konieczne jest przestrzeganie zasady proponowanej przez AA; należy unikać romantycznych związków przynajmniej przez rok. Pomocne jest także funkcjonowanie kobiecej grupy wsparcia czy grupy samopomocowej. Same kobiety wspierające się nawzajem pomagają sobie w przezwyciężeniu osamotnienia i izolacji.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która jest równocześnie złożonym problemem życiowym kobiet i mężczyzn uwarunkowanym biologicznie, psychologicznie, społecznie i kulturowo.