Występowanie razem uzależnienia od tytoniu i alkoholu zostało zaobserwowane w licznych badaniach. Przewaga palaczy wśród alkoholików waha się pomiędzy 71 % i 97 %. Kilku autorów zaznaczyło pozytywną korelację pomiędzy uzależnieniem od alkoholu i uzależnieniem od tytoniu. To podwójne uzależnienie może stanowić problem podczas detoksykacji palących alkoholików. Hipotezy na temat współwystępowania uzależnienia od alkoholu i tytoniu.
- Te dwie potrzeby mogą wynikać ze społecznej terminologii poznawczej, która jak pierwszy z tych produktów może podżegać drugi, każda z osobna służąc jako stymulator dla drugiego.
- Kolejną hipotezą jest hipoteza kompensacji psychologicznej : palenie może usuwać negatywne efekty, głód alkoholowy może być powiązany występowaniem depresji i lęku. Alkoholicy mogą używać tytoniu jako odpowiedzi na skonfrontowanie się z własna trudną sytuacją związaną z problemem alkoholowym.
- Z neurologicznego punktu widzenia, tytoń i alkohol mogą być stosowane jak inne opiaty w odpowiedzi na zaburzenia emocjonalne.
Hipoteza kwestii genetycznych jest popularna w wyjaśnieniu zachowań alkoholików i palaczy. Jest jednak nadal przedmiotem licznych debat. Wydaje się jednak, że ich transmisja jest niezależna.
Detoksykacja palących alkoholików.
Alkoholicy w trakcie leczenia jako największą, ekstremalną trudność wskazują rzucenie palenia, nawet wtedy gdy nie odczuwają objawów odstawienia alkoholu. Jednoczesne porzucenie dwóch czynników uzależniających jest bardzo trudne. Jeśli jednostka próbuje uwolnić się od uzależnienia od jednego czynnika, często jest tak że popada w uzależnienia od innego jako substytutu dotychczasowego.
Aktualnie detoksykacja palących alkoholików podzieliła badaczy. Część z nich uważa, że tytoń może być używany jako substytut zmniejszający ryzyko nawrotu choroby alkoholowej. Inni maja odmienny punkt widzenia – twierdząc ; że kontynuowanie palenia podczas detoksykacji alkoholowej może powodować nawrót choroby alkoholowej poprzez aktywację tych samych pętli neuromediacyjnych. Zalecają oni usilnie uwolnienie się jednocześnie od obu czynników uzależniających.
Nawet jeśli tak jest, to współistnienie uzależnienia od alkoholu i tytoniu stanowi poważny problem dla alkoholików, chcących rzucić palenie. Badania porównawcze pokazały, że tylko 7 % alkoholików którzy próbowali przestać palić dopięli swojego, podczas gdy w grupie nie alkoholików odsetek ten wynosił aż 49 %.