5-IT – śmiertelny narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy

8 sierpnia 2016
Możliwość komentowania 5-IT – śmiertelny narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy została wyłączona

5-IT, czyli 5-(2-aminopropyl)indol, to niebezpieczny narkotyk, który w ciągu miesiąca przyczynił się do śmierci 14 mieszkańców Szwecji. 5-IT to szkodliwa substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym i halucynogennym, czyli podobnym do działania amfetaminy. Dlatego Komisja Europejska apeluje do krajów członkowskich o poddanie nowego narkotyku środkom kontroli. Sprawdź, jak działa narkotyk 5-IT i dlaczego jest tak niebezpieczny dla życia.
5-IT, czyli 5-(2-aminopropyl)indol, jest substancją syntetyczną mającą działanie stymulujące i halucynogenne. Dlaczego nowy narkotyk jest tak niebezpieczny? Uważa się, że tylko w okresie od kwietnia do sierpnia 2012 r. substancja ta była odpowiedzialna za śmierć 24 osób w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Narkotyk ten w trakcie sekcji zwłok wykrywano sam lub w połączeniu z innymi substancjami. Ponadto w ciągu miesiąca przyczynił się także do śmierci 14 mieszkańców Szwecji. Poza tym w krajach UE odnotowano już 21 przypadków ciężkich zatruć spowodowanych przyjęciem 5-IT.

– 5-IT jest szkodliwą substancją psychoaktywną, która może być zabójcza – podkreśliła Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, i wezwała kraje członkowskie do niezwłocznego przyjęcia projektu Komisji, „tak by poddać tę substancję środkom prawa karnego”. Obecnie 5-(2-aminopropyl)indol podlega już kontroli w co najmniej siedmiu państwach UE (w Austrii, na Cyprze, w Danii, w Niemczech, w Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech) oraz w Norwegii.

5-IT – jak działa? Objawy zażycia 5-IT

5-IT oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i podobnie jak amfetamina może wywoływać tymczasowe stany euforii. Jednak po zażyciu dużej dawki lub po dłuższym okresie stosowania może dojść do objawów podobnych do psychozy amfetaminowej, czyli urojeń, halucynacji lub innych zaburzeń myślenia. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększoną aktywnością dopaminy i serotoniny w mózgu. W związku z tym charakterystycznymi objawami zażycia nowego narkotyku IT-5 mogą być:

  • stany euforyczne,
  • rozszerzone źrenice,
  • podwyższone ciśnienie,
  • szybki oddech,
  • brak łaknienia, jadłowstręt,
  • zwiększone wydalanie moczu.

5-IT: skutki uboczne. Czym grozi zażywanie narkotyku 5-IT?

Z badań przeprowadzonych przez Komitet Naukowy Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wynika, że 5-IT może być przyczyną wielu poważnych objawów niepożądanych. Wśród nich są:

  • hipertermia, czyli nadmiernie wysoka temperatura ciała, którą należy jak najszybciej obniżyć. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia białek w komórkach nerwowych mózgu, a tym samym do śmierci. Zazwyczaj objawami hipertermii są osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, mdłości i zaburzenia widzenia,
  • tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca,
  • niepokój,
  • dezorientacja,
  • drgawki.

Przy dłuższym stosowaniu, tak jak w przypadku zażywania większości narkotyków, może dojść do poważnych objawów, które mogą doprowadzić do śmierci, np. zawału serca, udaru mózgu, prób samobójczych (działanie halucynogenne), niewydolności nerek i wątroby.

5-IT – gdzie ten niebezpieczny narkotyk może kupić twoje dziecko?

Według informacji podanych przez Komisję Europejską, 5-IT występuje najczęściej w postaci proszku, a także tabletek oraz kapsułek i jest dostępny w sklepach internetowych, które oferują tego typu używki oraz sklepach sprzedających dopalacze. W tych ostatnich narkotyk 5-IT jest sprzedawany zazwyczaj jako eksperymentalna substancja chemiczna. Jak czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej, nowy narkotyk wykryto także w próbkach produktu z grupy dopalaczy o nazwie BenzoFury oraz w tabletkach podobnych do ekstazy.

Na forach internetowych osoby lubiące eksperymentować z tego typu używkami szukają odpowiedzi na pytanie, ile narkotyku należy zażyć, aby osiągnąć pożądane efekty. „Internauci rekomendują różne dawki, często zbyt duże” – komentuje pracownik szwedzkiej organizacji rządowej zajmującej się sprawą. Zaznaczył, że nawet jeśli ktoś wcześniej wziął określoną dawkę IT-5 i przeżył, nie oznacza to, że dana ilość narkotyku nie zagraża zdrowiu. Należy pamiętać, że tabletka IT-5 może być mieszaniną kilku różnych związków chemicznych o działaniu psychoaktywnym, o większej lub mniejszej zawartości 5-(2-aminopropyl)indolu. Właśnie dlatego 5-IT oraz inne narkotyki sprzedawane przez internet są tak śmiercionośne.

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/5-it-smiertelny-narkotyk-o-dzialaniu-podobnym-do-amfetaminy_41699.html

In News

Comments are closed.