13 marca 2016
Comments off

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach.

Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. Zalicza się go do grupy stymulantów (substancji działających pobudzająco) i empatogenów (wywołują charakterystyczne reakcje emocjonalno-społeczne, m.in. zwiększają empatię i otwartość na ludzi). Mefedron bardzo silnie uzależnia psychicznie – już jedna dawka wywołuje przymus sięgnięcia po kolejną. Osoba zażywająca ten narkotyk z reguły szybko zatraca się w nałogu i podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu pieniędzy na zakup nowych dawek.

Mefedron – jak wygląda?

Mefedron najczęściej sprzedawany jest pod postacią kryształków, tabletek, kapsułek lub proszku. Zwykle zażywa się go wciągając proszek przez nos lub doustnie – połykając tabletkę lub rozpuszczając w napoju.

Czysty mefedron jest bezwonny i bezbarwny. Często jednak wchodzi w skład dopalaczy, czyli mieszanek różnych substancji psychoaktywnych. Zanieczyszczony (wówczas ma kolor i zapach) może być bardzo niebezpieczny i powodować nasilenie objawów niepożądanych.

Mefedron – działanie:

Działanie mefedronu nie zostało dotąd rzetelnie przebadane pod kątem toksykologicznym. Jednak na podstawie opisów osób, które zażywały ten środek, a także lekarzy ratujących ofiary przedawkowania, można sporządzić listę najczęściej występujących objawów zażycia. Są to:
silne pobudzenie psychomotoryczne,
uczucie euforii,
empatia i otwarcie na innych (potrzeba rozmowy z ludźmi, opisywania swoich emocji, dzielenia się historiami),
poczucie siły i energii,
słowotok.

Czas działania narkotyku wynosi od 2 do 5 godzin.

Mefedron – jak rozpoznać objawy zażycia?

Osoba po zażyciu mefedronu ma rozszerzone źrenice, rumieńce na twarzy, odczuwa suchość w ustach. Jej dłonie są zimne, czasem sine. Może intensywnie się pocić, drżeć i mieć gęsią skórkę. Typowymi objawami są też zahamowanie łaknienia i przyspieszenie tętna. Nawet do kilku dni po zażyciu mefedronu w moczu i pocie osoby uzależnionej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Mefedron – objawy niepożądane

Obok objawów somatycznych i euforycznego wpływu na psychikę, zażywanie mefedronu może powodować szereg objawów niepożądanych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z ilością zażytej dawki. Niebezpieczne jest także łączenie mefedronu z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi.

Do objawów niepożądanych należą:
zmiany temperatury ciała,
drżenie z zimna na przemian z poceniem się,
utrata pamięci krótkotrwałej,
halucynacje,
kołatanie serca,
bezsenność,
oczopląs,
szczękościsk,
zawroty głowy.

Skrajnie negatywne skutki mogą wystąpić także podczas zjazdu, czyli końcowego etapu działania narkotyku. W miarę zażywania coraz częściej i coraz większych ilości mefedronu, objawy zjazdu nasilają się. Osoba uzależniona odczuwa tak dużą chęć na kolejną „działkę”, że jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko zdobyć upragnioną dawkę narkotyku.

Charakterystyczne dla zjazdu są:
poczucie bezsilności, beznadziei, smutku,
bardzo silna chęć zażycia kolejnej dawki narkotyku,
przyspieszone bicie serca,
nudności,
osłabienie,
bezsenność,
brak apetytu.

Długotrwałe skutki zażywania mefedronu

Skutki długotrwałego zażywania mefedronu mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu substancji. Obejmują zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skoki ciśnienia, stany lękowe, psychozy i urojenia. Znany jest przypadek 22-latki, która po kilku miesiącach przyjmowania mefedronu dostała ostrej manii prześladowczej. Rodzina przywiozła ją do szpitala psychiatrycznego skarżąc się na dziwne zachowanie dziewczyny – była przekonana, że ktoś ją śledzi i chce ją zabić. Odmawiała przyjmowania pokarmów uważając, że są zatrute, była bardzo pobudzona psychoruchowo, wulgarna, spięta. Okazało się, że od wielu miesięcy zażywała dopalacz o nazwie „Kokolino”, którego głównym składnikiem był mefedron.

Częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania narkotyku jest też znaczny spadek wagi. W prasie zagranicznej opisywano przypadki, kiedy osoby uzależnione traciły 30 kg w ciągu dwóch tygodni. Objaw ten w połączeniu z bezsennością szybko prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu, upośledzenia jego kluczowych funkcji, a nawet zgonu.
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/mefedron-skutki-zazywania-narkotyku_43007.html