Profilaktyka uzależnienia od alkoholu w Europie – ogólne przesłanie Globalnej Strategii dotyczące rekomendacji ograniczania dostępności alkoholu zostało racjonalnie uzasadnione przez Krzysztofa Brzózkę, Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w jednym z wywiadów po przyjęciu opisywanej rezolucji:
„to, co rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowa, jest poparte wieloma badaniami naukowymi – w jednych z nich okazało się, że podwyższenie opodatkowania i jednoczesne wprowadzenie zakazu reklamy alkoholu jest stosunkowo tanią metodą uzyskania 1. roku życia w zdrowiu – 138 euro. Dla porównania, koszt uzyskania 1. roku życia w zdrowiu w wyniku krótkiej interwencji w podstawowej opiece zdrowotnej to 745 euro, a przy badaniach kierowców alkomatem to 2871 euro, a wielu cennych informacji dostarcza nam… samo życie. Gdy w 2004 roku Estonia dołączyła do Unii Europejskiej, to Finlandia, obawiając się, że Finowie będą jeździli do Estonii kupować alkohol, obniżyła podatki o 1/3. Jaki był skutek tej decyzji? O 52% wzrosła śmiertelność
z powodu chorób wątroby, wzrosła też konsumpcja, dochody do budżetu spadły o 29%,
i ostatecznie Finlandia podniosła podatki i konsumpcja znowu spadła. To cenna lekcja
dla pozostałych państw. Decyzje niektórych rządów są z kolei zachęcające – Szkocja wprowadziła minimalną cenę za gram alkoholu, Anglia i Walia przygotowują się do tego samego, a Estonia podniosła podatki na alkohol”[1].
Dla Europy szczególnie istotne pozostają także wszechstronne dokumenty wydane przez Światową Organizację Zdrowia opisujące konkretne działania i strategie zmierzające ku zmniejszanie zasięgu i skali problemów wynikających z używania i nadużywania alkoholu. Są to dokumenty istotne ze względu na swoje oparcie w rzetelnych badaniach oraz wskazują sprawdzone, skuteczne i najkorzystniejsze w dziedzinie kosztów metody ograniczania szkód. Są to przede wszystkim Evidence for the effectiveness and cost-effectiveness of interventions to reduce alcohol-related harm oraz Handbook for action to reduce alcohol-related harm.
[1] K. Łukowska, Potrzebne są rzeczowe argumenty – rozmowa z Krzysztofem Brzózką, „Świat Problemów”, 2012, nr 10.