Tylko właściwa terapia umożliwia zatrzymanie rozwoju choroby.
Jeśli leczenie nie uwzględnia zagrożenia nawrotów do picia, uzależnienie może dać o sobie znać niemal na każdym etapie życia. W terapii należy skupić się na metodach rozpoznania sygnałów ostrzegawczych, tak aby osoba będąca w nawrocie wiedziała, co się z nią dzieje, i znała metody, jak ustrzec się od ponownego sięgnięcia po alkohol.
Alkohol, a zwłaszcza jego nadużywanie, powoduje trwałe zmiany w funkcjonowaniu okładu nerwowego, a więc nie tylko w procesach myślowych, a także w odczuwaniu emocji. Podjęcie leczenia zaburzeń psychicznych bez terapii samego uzależnienia jest skazane na niepowodzenie.
Zdając sobie z tego sprawę, stworzyliśmy specjalną metodę walki z uzależnieniem:
1. Detoksykacja i abstynencja to pierwszy podstawowy krok każdej terapii.
2. Przekazujemy wiedzę na temat mechanizmów podtrzymujących i rządzących chorobą, a także trzeźwieniem.
3. Uwalniamy od substancji psychoaktywnych.
4. Wyposażamy w techniki, które pomagają w życiu bez alkoholu.
5. Terapia odbywa się w warunkach domowych, ale przy wykorzystaniu najnowszych technik i strategii, pod stałą opieką lekarza.
Trzeźwość to nie tylko „niepicie” alkoholu. Zaprzestanie picia nie jest żadną sztuką. Trzeźwienie to proces, który wiąże się z odkryciem nowego sposobu postrzegania świata, bez zmienionej – przez alkohol – świadomości.
Kadrę naszej kliniki stanowią psychoterapeuci, specjaliści i instruktorzy terapii uzależnień, psychologowie i pedagodzy, lekarze chorób wewnętrznych, psychiatrzy, pielęgniarki i trzeźwiejący alkoholicy.