13 stycznia 2016
Comments off

pytajnikOdwyk, czy terapia uzależnień? To zaledwie jeden element definicyjnego chaosu, na który natrafiasz, jeśli pojawia się w Tobie myśl: mam problem z alkoholem, mam problem z narkotykami, dopalaczami, bądź  zachowaniem, zaczynającym właśnie stanowić jakiś kłopot.  W tym przypadku różnica definicji dotyczy historycznego ujęcia różnych podejść w trzeźwieniu. Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy poznajemy różne drogi leczenia i nie wiemy, która odpowiednia jest dla nas.

Dla osoby niezwiązanej z profesjonalną pomocą terapeutyczną różnica w terminologii może wydawać się nieistotna, jednak w rozumieniu zjawiska uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy innych substancji psychoaktywnych oznaczać może całkowicie różne postrzeganie kwestii zdrowienia.

Terapia uzależnień pomimo swojej krótkiej historii – albowiem jako choroba traktowana jest dopiero od połowy XX wieku, przeszła szereg burzliwych przemian, zarówno w kwestii koncepcji istoty choroby, jak i ścieżki leczenia.

Codzienna praktyka terapeutyczna ukazuje, że osoby poszukujące pomocy ze względu na swój, bądź kogoś bliskiego problem, często bywają zdziwieni różnicami występującymi pomiędzy ich wyobrażeniem, nadal istniejącymi w społeczeństwie stereotypami, a realiami – tym jak terapia uzależnienia, czy „odwyk” wygląda i czym w istocie są.

W serii krótkich artykułów staramy się przedstawić różne nurty, z których wywodzi się obecne, dominujące podejście w terapii uzależnień, na którym opieramy proces zdrowienia w naszym ośrodku, z uwzględnieniem klasycznej koncepcji alkoholizmu jako choroby, a także doświadczenia leczniczego, takiego jak: Model Minnesota, Modele terapii uzależnionych oparte na teorii uczenia, a także co najważniejsze, dokonamy praktycznej analizy Integracyjnej Psychoterapii Uzależnień – podejścia najbardziej powszechnego i popularnego w Polsce. Wyjaśnimy skąd wzięły się i dlaczego nadal utrzymują się w społeczeństwie, a także do czego odnoszą się stereotypy związane tzw. „wszywką” – Esperalem oraz podstawowym definicyjnym zamieszaniem: nazywaniem każdej ścieżki trzeźwienia, zdrowienia: „AA”.  Naszym celem jest przedstawienie czym jest terapia, jak kiedyś rozumiany był „odwyk”, pokazanie, co dzieje się na terapii, a także jakie są różnice między Anonimowymi Alkoholikami, a terapią uzależnień.

W następnym artykule dokonamy krótkiej analizy samopomocowej formy trzeźwienia – Programu Dwunastu Kroków i Anonimowych Alkoholików.