1 marca 2016
Comments off

Gro osób mogłoby uniknąć tarapatów, związanych z nadużywania alkoholu, gdyby zechcieli nauczyć się dostrzegać dostatecznie szybko sygnały wskazujące, że alkohol zaczyna być bardzo ważną i niepokojąca sprawą w życiu. Na co warto zwrócić szczególną uwagę ?
– Gdy dany człowiek pije pomimo szkód wynikających z picia.
– Wtedy gdy osoba jednorazowo wypija ponad100 gram czystego alkoholu etylowego (równoznaczne jest to z liczba pięciu dużych piw lub litra wina lub ćwierć litra wódki).
– Gdy bliski regularnie spożywa codziennie ponad 2 piwa albo dwie lampki wina lub tez kieliszek 50 g wódki, lub jeśli rozpoczyna dzień od spożycia alkoholu (np. poranne piwo).
– Wówczas, gdy ktoś „klinuje”, czyli wypija alkohol po to, by poradzić sobie z dotkliwymi skutkami picia poprzedniego dnia, a więc pije alkohol rano, po intensywnym piciu wieczorem.
– Gdy alkohol spożywany jest w samotności oraz w momentach, gdy czuje się zmęczony, odczuwa dolegliwości fizyczne, smutek i cierpienie.
– Kiedy człowiek zaniedbuje obowiązki i należące do niego zadania z powodu nadmiernego picia.
– Gdy dana osoba ma trudności w przypomnieniu sobie, co wydarzyło się poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem.
– Sytuacje, gdy osoba niweluje za pomocą alkoholu poczucie winy i wyrzuty sumienia związane z czynami popełnianych pod wpływem alkoholu.
– Gdy ktoś prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu.
– Gdy człowiek reaguje irytacją, napięciem i rozdrażnieniem w momentach, w których ma utrudniony kontakt z alkoholem lub w sytuacji, gdy inni apelują do niego aby ograniczył picie on zaprzecza, że ma jakiekolwiek problemy z alkoholem.
– Gdy dana osoba otrzymuje komunikaty sugerujące ograniczenie ilości lub zaprzestania picia. Jeżeli w ciągu ostatniego pół roku dwa razy miały miejsce dwie z powyżej opisanych sytuacji, istnieje poważne niebezpieczeństwo rozwijania się choroby alkoholowej. Jeśli próby zmniejszenia picia po dostrzeżeniu sygnałów ostrzegawczych nie udały się, należy wnioskować, że taka osoba jest już uzależniona. Wówczas warto, aby zgłosiła się po pomoc.

Poziom 0,3 – 0,5‰ stan wskazujący na użycie alkoholu. Prowadzi do upośledzenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, niewielkie zaburzenia równowagi, euforii, zaniżenia krytycyzmu.
Etap 0,5 – 0,7‰ oznacza stan nietrzeźwości. Związany jest z zaburzeniem sprawności ruchowej, gadatliwością, osłabieniem refleksu, nadmiarowa pobudliwością, zmniejszeniem samokontroli, niewłaściwą oceną własnych możliwości i sytuacji.
Pozom 0,7 – 2‰ powoduje zaburzenia równowagi, sprawności, koordynacji ruchowej, drażliwość, znaczne obniżenie progu bólu, brak logicznego rozumowania, wadliwe wyciąganie wniosków i opóźnienie czasu reakcji, zmniejszenie tolerancji na innych, zachowania agresywne, rozhamowanie seksualne, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna.
2 -3‰ ujawnia się poprzez zaburzenia mowy, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia równowagi (chód o szerokiej podstawie, chwianie się i przewracanie), zwiększona senność, obniżenie zdolności do samokontroli zachowań, znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej.
3 – 4‰ oznacza zmniejszenie ciśnienia i ciepłoty organizmu, zniesienie odruchów fizjologicznych, znaczne zaburzenia świadomości mogące prowadzić do śpiączki.
Powyżej 4‰ – głęboka śpiączka, zaburzenia ośrodka naczyniowo – ruchowego i oddechowego, mogące prowadzić do ich porażenia. JEST TO JUŻ STAN ZAGRAZAJACY ZYCIU !